Ako vzniká rezbárske dielo?

ručne vyrezávané drevorezby od rezbáraUž ste niekdy premýšľali nad tým, ako vzniká rezbárske dielo? Ak nie, nemusíte sa trápiť, pretože o chvíľku sa to môžete dozvedieť. Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že aj za jednoduchým kúskom ručne opracovaného dreva sa ukrýva veľký a často i veľmi zdĺhavý proces pracovného postupu, ktorý musí byť presne zachovaný.

Prvým krokom je vyhliadnutie si stromu, ktorý je určený na spílenie a jeho majiteľ získal pre tento úkon povolenie. Potom prichádza na rad samotné pílenie. Pokiaľ sa strom nachádza v strmom brehu, je potrebné zvaliť ho tak, aby sa dal čo najjednoduchšie odtiahnúť a naložiť na nákladné auto s hydraulickou rukou. Neraz je potrebné veľký a ťažký klát dreva dotiahnúť k ceste traktorom pomocou navijáka. Ak je táto časť práce správne zvládnutá, je potrebné drevo na spomínanom nákladnom aute odviesť na pílu, kde ho napília na požadované hrúbky dosiek.

Po napílení sa drevo opäť naloží na nákladné auto a prevezie na suché a dobre vetrané miesto, kde bude niekoľko rokov schnúť. Doba schnutia závisí od podmienok sušenia i hrúbky dosiek. Aby lipové drevo dobre vyschlo, je potrebné sušiť ho aj viac ako päť rokov. V súčastnosti je možné využiť elektrickú sušičku, ktorá drevo dokáže vysušiť za niekoľko dní pod požadovanú hranicu 10% vlhkosti. Nevýhodou však je, že drevo pri prudšom vysúšaní viac praská a ohýba sa. Preto je vhodné drevo sušiť najskôr prirodzene a v sušiarni ho iba dosušiť.

Po vysušení je drevo pripravené na vyrezávanie. Ak z neho chceme vyrezať napríklad obraz, musíme ho opíliť na cirkulári, ohobľovať a zlepiť do väčšieho bloku požadovaných rozmerov.

Potom prichádza na rad kresba zvoleného motívu a až potom samotná práca s dlátami, pílami, prípadne inými obrábacími pomôckami. Na záver sa drevorezba dočistí jemným náradím, prípadne brúsnymi papiermi a povrchovo sa upraví. Radi by sme Vám v tejto časti našich stránok priniesli postupne niekoľko videí, približujúcich postup pri rôznych druhoch rezbárskych diel.