Televízne reportáže

V priebehu viac ako dvadsiatich rokov, odkedy sa venujeme drevorezbe, sme mali možnosť niekoľko krát prezentovať našu tvorbu cez televíziu a rozhlas. Jednalo sa o rozhlasovú reláciu pre rádio Regina nahrávanú s moderátorom Martinom Kalužákom, alebo televíznu reláciu Reflex (televízia Markíza) a Slovensko v obrazoch (Rozhlas a televízia Slovenska).

Natáčanie reportáží do týchto relácií nám prinieslo mnoho jedinečných a nezabudnuteľných zážitkov. Či už v rámci prípravy na natáčanie, alebo pri samotnom natáčaní. Reláciu pre rádio Regina sme nahrávali v malom byte vo Svite, kde sme toho času bývali. Moderátora sme privítali chlebom a soľou. Televízne reportáže do spomínaných relácií Reflex a Slovensko v obrazoch sme natáčali na Orave a v Liptovských Revúcich v nádhernom drevozrube.

Rozprávanie o zážitkoch z natáčania je na samostatný osobný rozhovor. V každom prípade sme vďační veľkým médiám, že o našu tvorbu sami prejavili záujem a dali nám možnosť prezentovať ju širokej verejnosti. Od vysielania relácií pre televízie sa záujem o našu tvorbu zásadne zvýšil a aj vďaka tomu v súčasnosti plánujeme zákazky niekoľko mesiacov dopredu. Naša práca s drevom mohla sa nám stať nielen záľubou, ale aj predmetom trvalého zamestnania na plný úväzok.

S odstupom času si uvedomujeme, že hoci televízna kamera dokáže nádherne nasnímať detaily práce, predsa nedokáže nahradiť jedinečný zážitok osobného kontaktu človeka s drevom, jeho vôňou a krásou. Kto už niekedy vstúpil do dielne, v ktorej nádherne voňala vysušená lipa, ten vie, o čom píšeme. Preto, ak budete mať chuť zakúsiť tento autentický zážitok, nezastavte sa pri pozeraní našich reportáži, ale osobne nás navštívte. Ako už v zložke „O ateliéri“ píšeme, dnes tvoríme v malom ateliéri v Nižnej na Orave, v objekte bývalej OTF (bývalá fabrika na výrobu televízorov). Radi Vám našu prácu názorne predstavíme. Dokonca sa do nej budete môcť aj samostatne zapojiť. Samozrejme, v prípade pekných letných dní sa radi vyberieme s dlátami a drevom do prírody, ktorá dokáže vytvoriť jedinečné a nádherné kulisy pre vytváranie drevorezieb. Príroda je v istom zmysle tým najkrajším ateliérom na svete.